Jak zvládat dlouhodobé pečování?

Slatiňany kola jaro 2013 032Pečujete o člověka, který je dlouhodobě nemocný nebo má vážné postižení?

  • Řekněte si o pomoc. Dlouhodobé "pečování" klade na pečujícího velké požadavky, je to náročná životní situace. Většinou není v silách jednoho člověka poskytovat veškerou péči sám a nepřetržitě. Naučte se říci svým blízkým a přátelům, že i když děláte, co můžete, potřebujete pomoc...Uvidíte, že vám lidé ve vašem okolí pomůžou rádi.
  • Pečujte o sebe. Při dlouhodobém pečování máme sklon se odbývat, myslet jen na druhé. Je však dobré a dokonce nutné myslet také na sebe! Nezanedbávejte se! Dostatek kvalitního spánku, jídla, přiměřeného pohybu a duševní potravy vám prospěje a pomůže obnově vašich fyzických i psychických sil. Děláte náročnou práci, pečování je opravdu těžké a může přinést i psychické a zdravotní potíže.
  • Neuzavírejte se světu, zůstaňte v kontaktu se svými přáteli. Váš život se nezastavil, hezké zážitky a příjemné chvilky s vašimi blízkými a přáteli přispějí k vaší duševní pohodě. Choďte na procházky, do kina, na koncert, sportujte, čtěte, meditujte...to, co zažijete, si "přinesete" domů a bude vám to dodávat energii.
  • Sdílejte své pocity, nezůstávejte se svým trápením sami. Sdílená radost, dvojnásobná radost. Sdílená starost, poloviční starost. To jsou velmi pravdivá slova. Dlouhodobá péče o člověka, který je vážně nemocný nebo postižený, přináší i mnoho negativních pocitů. Můžete se cítit naštvaní, vyčerpaní, smutní, bezradní...Najděte si uši, které vás vyslechnou, projevení smutku nebo pocitu osamělosti vám pomůže lépe se s těžkou situací vyrovnávat.

Zdroj: Materiály PhDr. Terezy Soukupové pro Cestu domů

Zpracovala: LK