Příspěvek na péči

RETT POBYT 2015 033Nárok na příspěvek na péči mají lidé, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebují pomoc při zajištění základních životních potřeb a jsou závislí na pomoci jiné fyzické osoby. Příspěvek je tak základem pro úhradu péče u osob, které jsou více či méně závislé na péči druhých.

Příspěvek může osoba využít různými způsoby, které lze samozřejmě kombinovat:

  • hradí si z něj služby registrovaného poskytovatele sociálních služeb ve svém okolí (osobní asistence, pečovatelská služba, stacionář, respitní péče apod.)
  • z příspěvku je možné platit člověka, který  se o osobu stará (poskytovatel sociálních služeb, osoba z okruhu příbuzných, známých, sousedů...)

V případě, že péči poskytuje osoba blízká (děti, rodiče, prarodiče, sourozenci, manželé, registrovaní partneři), není třeba mít s touto osobou uzavřenou smlouvu o poskytování péče.

V případě, že péči poskytuje jiná fyzická osoba (soused, přítel, známý, starší 18-ti let, zdravotně způsobilý, sám nepobírá příspěvek na péči - který má tím pádem statut tzv. asistenta sociální péče), je třeba s ní uzavřít smlouvu o poskytování péče (označení smluvních stran, rozsah pomoci, místo a čas poskytování pomoci, výše úhrady).

Podmínky nároku na příspěvek a výše příspěvku:

Nárok na příspěvek má osoba starší 1 roku, která z důvodu dlouhodobého nepříznivého stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb a to v rozsahu, který je stanoven stupněm závislosti (existují čtyři stupně závislosti).

Stupeň závislosti se stanovuje na základě:

  • zdravotního stavu posuzované osoby (dokládá se nálezem ošetřujícího lékaře)
  • výsledku sociálního šetření a zjištění potřeb posuzovaného
  • případně z výsledků funkčního vyšetření nebo z vlastního šetření posudkového lékaře

Výše příspěvku pro osoby do 18 let věku (za měsíc):

  •  3.300 Kč stupeň I (lehká závislost)
  •  6.600 Kč stupeň II (středně těžká závislost)
  •  9.900/13.900Kč stupeň III (těžká závislost), ústavní/domácí péče
  • 13.200/19.200 Kč stupeň IV (úplná závislost), ústavní/domácí péče

Výše příspěvku pro osoby starší 18 let (za měsíc):

  •      880 Kč stupeň I (lehká závislost)
  •  4.400 Kč stupeň II (středně těžká závislost)
  •  8.800/12.800 Kč stupeň III (těžká závislost), ústavní/domácí péče
  • 13.200/19.200 Kč stupeň IV (úplná závislost), ústavní/domácí péče

Jak a kde o příspěvek na péči požádat?

  • Žádost o příspěvek na péči (PnP) lze vyzvednout na Úřadu práce (ÚP) nebo stáhnout z internetu zde http://portal.mpsv.cz/forms 
  • Žádost vyplnit a odnést na příslušný Úřad práce v místě bydliště, následuje sociální šetření ve faktickém bydlišti žadatele. Sociální pracovnice z ÚP přímo v místě bydliště  posuzované osoby hodnotí, jak daný člověk zvládá základní životní potřeby.
  • Poštou obdrží žadatel formulář pro obvodního lékaře. Odnese jej praktickému lékaři, je dobré mu zároveň dodat všechny zdravotní zprávy od dalších lékařů.
  • Praktický lékař pošle vyplněný formulář posudkovému lékaři z České správy sociálního zabezpečení, ten si většinou vyžádá i další zdravotní záznamy. 
  • Dojde k přerušení řízení (poštou vám přijde dokument o „Přerušení řízení“ ) - ÚP má 30 dní na vyjádření. Tímto přerušením se proces jen pozastaví, než ÚP dostane zprávu od posudkového lékaře (má na to také 30 dní). Jakmile je posudková zpráva vypracovaná, ÚP opět zahájí řízení o příspěveku na péči.
  • Poté máte možnost nahlížet do spisu (poštou vám z ÚP přijde  „Výzva k nahlédnutí do spisu“ ) a to ještě před vydáním rozhodnutí (8 dnů) – v tento moment lze podat námitku a žádat např. o doplnění dalších informací, které obvodní lékař nepodal, nebo informací, které sociální pracovnice nezahrnula do šetření.
  • Následuje rozhodnutí o příspěvku na péči (opět přijde poštou).  Pokud s ním žadatel nesouhlasí, můžete se do 15 dnů odvolat. Tato lhůta běží od následujícího dne po převzetí rozhodnutí na poště či úřadě. Odvolání se podává k úřadu, který rozhodnutí vydal, ÚP může své stanovisko přehodnotit. Pakliže nedojde ke změně, je ÚP povinný předat odvolání k posouzení svému nadřízenému (MPSV).
  • Jestliže to ani napodruhé nedopadne dle představ žadatele, je možné podat správní žalobu (na vyřízení mají 60 dní) ke Krajskému soudu. Výsledkem žaloby však není přiznání určitého stupně závislosti, soud může jen potvrdit či zrušit předchozí rozhodnutí.

Praktická připomínka: Nárok na příspěvek vaše dcera nemá, pokud stráví celý kalendářní měsíc v nemocnici nebo odborném léčebném ústavu. V takovém případě máte vy jako zákonní zástupci povinnost do osmi dnů  nahlásit tuto skutečnost Úřadu práce a ten  dceři za tento měsíc příspěvek v celé jeho výši nevyplatí. Příspěvek na péči není nikdy krácen! Buď vaší dceři náleží celý, nebo jí v případě celoměsíčního pobytu v zařízení nenáleží vůbec.

Je ale důležité si uvědomit, co je to celý kalendářní měsíc! Prakticky to znamená, že vaše dcera musí být v daném zařízení opravdu celý měsíc bez přerušení, včetně prvního a posledního dne v měsíci. Stačí však, aby byla např. až první den přijata nebo poslední den propuštěna a už podmínka celého kalendářního měsíce splněna není a tím pádem má na příspěvek v plné výši nárok. Proto (pokud je to možné) plánujte pobyt (např. v léčebném RHB  ústavu apod.) s ohledem na tento fakt a rozložte si jej do dvou měsíců, abyste vždy alespoň jeden den v měsíci byli doma a o příspěvek nepřišli.

Zpracovala: LK