Komunikační tabulka, kniha

Jednou z možností, jak s dívkou s Rettovým syndromem komunikovat, je používání komunikačních tabulek. Mohou mít různou formu a velikost, dají se do nich vkládat fotografie, obrázky nebo piktogramy - přesně podle individuálních potřeb vaší dcery. Důležité je, aby ji dívka měla stále "po ruce" a byla schopná s ní pracovat a sdělovat jejím prostřednictvím, co potřebuje. Výběr probíhá "ukazováním" a každá z dívek si zvolí svůj vlastní způsob, který zvládne (prstem, celou dlaní, pěstí, loktem, očima), je však nutné brát v úvahu:
- to, že má dívka apraxii, dyspraxii - tj. že má omezenou schopnost funkčně ovládat své tělo
- to, že dívka s Rettovým syndromem potřebuje k výběru dostatečný čas (prodleva v reakcích)
- že by komunikační tabulka měla vycházet z individuálních potřeb dívky s Rettovým syndromem, z jejích zájmů, zohledňovat věk, osobnost, temperament
Konkrétní forma tabulky může být různá, záleží na vás a vaší dceři, co vám bude vyhovovat. Můžete zvolit klasickou papírovou podobu (sešit A4, A5, kroužkový blok), kus koberce, využít se dají i technické pomůcky (iPad, Tobii PCEye go, Go Talk), kam lze obrázky, fotky či piktogramy vkládat a které mají navíc i hlasový výstup.
S volbou vhodné formy vám může pomoci vaše školka či škola, raná péče, speciálně pedagogické centrum apod. Přikládáme i jednoduchý návod na výrobu v domácím prostředí, z běžně dostupných pomůcek.
Zpracovala: LK