iPad

Jak s dívkami s Rettovým syndromem využívat iPad?
Velmi zjednodušeně řečeno - může být dobrým pomocníkem pro komunikaci, stimulaci, hry či relaxaci.
Neexistuje žádný jednotný návod, které aplikace jsou pro dívky vhodné, jak konkrétně je využívat, jak s nimi pracovat, protože každá z dívek je úplně jiná (míra omezení funkčního používání rukou, jiné zájmy a záliby s ohledem na věk, odlišná schopnost soustředit se apod.).
Jediným návodem je snažit se o individuální přístup ke každé dívce s Rettovým syndromem. Zamyslet se nad tím, k čemu chceme iPad používat, projít si širokou nabídku aplikací a pomalu začít - dívka vám sama dá najevo, co se jí líbí, co ji zajímá.
Prostřednictvím iPadu můžete fotit tvořit zážitková alba s fotkami činností, které s dívkami děláte (výlety, oslavy...), poté si je společně prohlížet a povídat si. Můžete své dceři pouštět oblíbené pohádky. Objevíte různé relaxační a stimulační programy, vaše dcera navzdory dyspraxii horních končettin může zvládnout některé ovládat (sama nebo s pomocí). Narazíte na různé vzdělávací programy, které třeba nevyužijete přesně k tomu, k čemu byly určeny (k samostatnému používání), určitě ale můžete úkoly plnit společně s vaší dcerou.
Doporučujeme navšívit stránky komunitního webu iSEN, který vznikl jako iniciativa speciálních pedagožek ze Speciální školy v Poděbradech. iSEN komunita nabízí informace o iPadech, aplikacích a možnostech jejich využití (nejen) pro osoby s postižením. Nabízí sdílení informací nejen pedagogům a rodičům dětí s postižením, ale ve stejné míře i školám a pedagogům hlavního vzdělávacího proudu, studentům příslušných oborů, pracovníkům a iniciativám v oblasti sociální, zdravotní i technologické. Naleznete zde mimo jiné:
- velké množství sdílených zkušeností
- nabídku kurzů, jak iPady používat
- tématicky uspořádaný seznam aplikací i s popisem (opravdu velmi obsáhlý)
Abychom vám orientaci v aplikacích trochu usnadnili, přikládáme seznam, který jsme vytvořili společně s rodiči dívek s Rettovým syndromem, které již iPad používají. Vznikl na našem letošním odlehčovacím pobytu, v rámci workshopu vedeném Mgr. Sylvou Pilařovou a uspořádali jsme ho do tématicky zaměřených skupin (vše naleznete na iSnu):
- Tvořivé aplikace do výuky: Book Creator, Bitsboard
- Vzdělávací aplikace v češtině: Brašnička 1 a 2, Předškolní brašnička, Dovádivé básničky, Rozpustilé básničky, Veršované rozcvičky pro iPad, Mluvídek
- Třídění, přiřazování: Magic Sorter
- Pohádky, příběhy: iBooks
- Aplikace pro rozvoj sluchového vnímání: Sound Touch
- Aplikace pro nejmenší a pro děti s těžkou mentální retardací: Pocket Pond
- Alternativní komunikace: Click n’Talk
- Rozvoj slovní zásoby, děj, komentování: My Play Home, My Play School a další…
- Hláskování, slabikování, čtení: Little Spellerr, Little Reader, Sentence Maker...programy se dají přeložit a využívat dle vašich potřeb, například dotvářet a dosazovat fotky, obrázky, jména dětí, dospělých, oblíbené předměty atd…
- Relaxace a stimulace: Fluidity
- Aplikace vhodné pro smyslová postižení: Baby Visual, Rattle of baby, iBaby Touch, Music Color, Gaze, Fluid, Choice Board, Eda Play
Co jsme na iSnu nenašli, ale je možné, že to tam také je:
- Logopedie: Papi bath, Talking Tom
- Zvířátka: Video Touch 1, 2
- Zvuky: Touch Baby
- Tělo: Pepi doctor
- Pohádky, příběhy: (Červená Karkulka atd…)
- Apple Store: Atlas ptáků, Hamánek, Little Mole...atd.
V roce 2014 jsme na náš prázdninový odlehčovací pobyt pozvaly lektorky iSnu - speciální pedagožky Ivu Jelínkovou a Lenku Říhovou, které našim rodičům představily, jaké jsou možnosti využití iPadů při práci a zábavě s dívkami s Rettovým syndromem. Slíbili jsme, že se po nějaké době ozveme se zpětnou vazbou od rodičů - jak iPady využívají, co se jejich slečnám líbí apod. Vznikl tento příspěvek, který můžete také využít jako další zdroj inspirace...
Zpracovala: LK