Zácpa a retence moči

Zácpa je u dívek s RTT velmi obvyklým problémem a je stejně jako mnoho dalších obtíží důsledkem autonomních poruch (v tomto případě autonomní inervace tlustého střeva, případně celé trávicí trubice). Častěji se objevuje u dívek, které nechodí nebo mají omezené možnosti pohybu. Může mít za následek těžký neklid, poruchy spánku, bolesti atd.  Proto je důležité sledovat, jak se dívka s RTT vyprazdňuje (frekvenci, obvyklý čas a způsob vyprazdňování, kvalitu stolice apod.) a v případě zácpy učinit vhodná opatření - ať už preventivní nebo léčebná:

  • důležitý je adekvátní příjem tekutin
  • podávání vyvážené stravy s přiměřeným množstvím vlákniny, konkrétní inspiraci můžete načerpat např. v příspěvku o výživě a stravování  
  • umožnit dívce mít na vyprazdňování "svůj klid" - respektovat obvyklý čas vyprazdňování, umožnit jí být v přirozené a uvolněné poloze, v klidném a teplém prostředí (pohodu můžete do jisté míry navodit i oblíbenou hudbou apod.)
  • vhodnější je vyvarovat se dlouhodobému užívání projímadel, čípků a klystýrů, poraďte se se svým lékařem a nechte si doporučit spíše změkčovadla stolice a minerální oleje (viz. např. zkušenost jedné z rodin)
  • rodiče dívek s RTT přistupují v některých případech k manuálnímu vybavení stolice z konečníku nebo používají rektální rourku, aby vyprázdnění podpořili

 

Retence moči (zadržování moči a neschopnost vyprázdnění), inkontinence (neschopnost ovládat únik moči) vzniká ze stejných důvodů, jako zácpa (autonomní porucha - porucha inervace močových cest).

Inkontinence:

  • některé dívky s RTT jsou schopné své vyprazdňování regulovat, sdělí svou potřebu a používají toalteu
  • většina dívek s RTT je ale plně inkontinentních a jsou celý život plně plenovány. Pomůcky pro inkontinentní pojištěnce předepisuje smluvní lékař pojišťovny na poukaz. Nárok na předpis vzniká při splnění indikací od 3 let věku pojištěnce a to pouze při prokázané patologické inkontinenci

Retence:

  • zadržování moči je u dívek s RTT méně častou obtíží, přesto se občas objevuje a je dobré sledovat, jak často se dívka vyprazdňuje
  • pokud zjistíte, že dívka moč zadržuje, je dobré snažit se o její celkové celkové uvolnění a relaxaci (opět možné využít hudbu apod.), využít "babský trik" s pozorováním tekoucí vody, oblast močového měchýře nenásilně prohřát (termolahev, teplá sprcha nebo koupel)
  • v případě chronické retence moči by dívku mohly začít obtěžovat záněty močových cest, proto je vhodné poradit se o možnostech řešení se specialistou - urologem (v ojedinělých případech je nutná i katetrizace)

zdroj: Sarojini Budden, přednáška

Zpracovala: LK