Loutkové divadlo
3. listopadu 2017

Příprava:
- Loutky – je možné využít různé druhy loutek, např. závěsné loutky na drátku nebo s niťovým vedením, které se vodí shora, domácí variantou jsou papírové loutky na špejli, maňáskové látkové loutky, které se navlékají na ruku a mohou sloužit i jako oblíbená hračka, můžeme vyrobit i jednoduché maňásky z dozdobených ponožek apod.
- Scéna pro loutky – klasické domácí loutkové divadlo s kulisami, jakékoliv improvizované místo, na které dívka zaměří svou pozornost (stůl, židle před dívkou, deka natažená mezi židlemi, papírová krabice), s maňásky můžeme hrát jednoduché scénky i před zrcadlem. Ležící dívku můžeme s pomocí klínu napolohovat na břicho a s loutkami či maňásky hrát v jejím zorném poli.
- Prostor a místo upravené dle potřeb konkrétní dívky, dle preferencí dívky volíme klidné prostředí nebo naopak možnost zahrát malé představení pro skupinu dětí (dívka s RTT bude lépe vtažena do atmosféry), pomůcky umožňující dívce zaujmout optimální polohu, vhodné osvětlení.
Zaměření aktivity:
- Zraková a sluchová stimulace.
- Rozvoj slovní zásoby, porozumění významu slov.
- Práce s příběhem, dějem, se sociálními situacemi.
- Udržení pozornosti, soustředění, paměť.
- Motivace ke komunikaci, prožitek, emoční vyladění.
Popis aktivity:
- Dívku pohodlně usadíme (nebo uvedeme do jiné vhodné polohy) tak, aby se jí loutky dobře pozorovaly, případně aby na ně i dosáhla.
- Zvolíme nekomplikovaný, strukturovaný příběh, s gradujícím dějem a pointou, případně s vazbou na běžný život dívky.
- Volíme vhodné výrazové prostředky, které dívku zaujmou, pracujeme s hlasem, emocemi, vhodné je zařadit kousek verše nebo rytmické písničky.
- Dívku můžeme „vtáhnout“ do děje, pokusit se ji aktivně zapojit (může si samostatně nebo s pomocí sáhnout na loutku, pohladíme ji maňáskem apod.).
- Vhodné je zapojit do loutkohry i spolužáky nebo sourozence, kteří dají příběhu další rozměr, některé dívky se rády zúčastní i karnevalu nebo slavnosti v maskách.
Zpracovala: LK