Pobyt v lázních

3. listopadu 2015
Pobyt v lázních

Lázně pro pečující spolu se zdravotně postiženým dospělým „dítětem“

Léta jezdila moje těžce postižená dcera do dětské léčebny Železnice a já s ní jako doprovod. Poté, co byly tyto lázně v r. 2002 zrušeny, jsme do lázní už nejezdily, rehabilitaci jsme řešily ambulantně. Dcera mezitím dospěla a moje síly pomalu ubývají, protože o ni pečuji sama. A tak jsem znovu začala uvažovat o lázních. Narážela jsem však na problém: buď bude mít lázeňské procedury dcera a já zde budu pouze jako doprovod bez procedur, nebo pojedu do lázní já, bez dcery a ji musím dát do nějakého zařízení, které poskytuje odlehčovací služby. Pro obě z nás to je těžká varianta a stresující rozhodnutí. Řešení se našlo díky mé kamarádce, která má stejně postiženou dceru (Rett syndromem) a upozornila mě na lázně v Karviné, kde v Rehabilitačním sanatoriu existuje Odborný léčebný ústav a kde přijímají i těžce zdravotně postižené pacienty, s pohybovými i neurologickými diagnózami. Není tady problém ani tak těžký pacient, jako je moje dcera-na vozíku, se spastickou kvadruparézou, skoliosou páteře, psychomotorickou retardací, epilepsií, inkontinencí aj. Zajásala jsem, že i já zde budu moct absolvovat rehabilitaci a léčebné procedury se svojí počínající osteoporózou, problémy s bolestmi zad, ramen a kyčlí od mnohaletého zvedání dcery, ale hlavně že tady budeme moct být spolu.

A naše zkušenost? Ta nejlepší - přes mé počáteční obavy, jak to bude dcera i já všechno zvládat, jak budeme obě stíhat procedury a jiné. Pravda zpočátku bylo pro ošetřující personál překvapením, že se s mojí dcerou nedomluví-verbálně nekomunikuje, ale jak se říká-všechno je v lidech a při dobré vůli a oboustranné spolupráci se dá domluvit a přizpůsobit všechno. Každá jsme měly denně 3-5 procedur. Snažila jsem se co nejvíc být přítomná i na procedurách dcery, abych eliminovala její strach z cizího prostředí, fyzické zátěže, byla jsem prostředníkem komunikace s personálem, prostě aby dcera byla co nejvíc v pohodě. Pokud se nám procedury časově kryly, ošetřovatelky ji na proceduru odvezly nebo naopak z procedury přivezly na náš pokoj. S osobní hygienou dcery mi taktéž pomohly. Snídaně jsme měly s dovozem na pokoj, obědy a večeře ve společné jídelně. Jakékoliv problémy jsme mohly denně řešit při vizitě s ošetřující lékařkou. Nejoblíbenější procedurou pro dceru byly koupele-perličkové nebo s unikátní jodobromovou třetihorní vodou. Důležitější ale byly suché horké obklady na spasmy a  každodenní rehabilitace, z dalších procedur pak motomed, vertikalizace, lokohelp, ergoterapie aj.

Kdo z vás se podívá na webové stránky www.darkov.cz   nelekejte se jako já 2 dvanáctipatrových budov. Rehabilitačním sanatorium Darkov je v podstatě „malým městečkem“ se vším všudy-prodejními stánky, různými službami, poštou, prodejnou zdravotních potřeb, restaurací, kavárnami, bufetem, bazénem, společenským sálem s nabídkou kulturních programů. Přes počáteční obavy musím říct, že jsme tady našly jednak skvělou rehabilitační péči, vstřícný zdravotnický personál, pěkné ubytování a strávily zde příjemných 6 týdnů (z původních 4 týdnů nám pojišťovna schválila prodloužení pobytu o 2 týdny). Oběma nám pobyt po zdravotní stránce opravdu pomohl, a proto jsem se rozhodla podělit se se svými zkušenostmi i s vámi ostatními rodiči, kteří máte podobné problémy jako my a možná též hledáte, jak řešit lázně pro sebe i pro vaše odrostlé „dítě“. Je fakt, že pro schválení návrhu pojišťovnou hodně záleží na vašem ortopedovi, neurologovi či rehabilitačním lékaři, jak důkladně návrh vypíše a zdůvodní, aby byl revizním lékařem schválen a také na pojišťovně, u které jste pojištěnci. Využila jsem i možnosti převozu sanitkou, neměla jsme se schválením problém.

Je pravdou, že příliš hlučný nebo dokonce křičící pacient by byl problém pro ostatní ubytované. V každém případě ať už budete jakkoliv váhat pro či proti pobytu vzhledem k postižení, určitě jakákoliv specifika se dají řešit a dotazy vám zodpoví na tel. čísle 596372332 p. Zbožínková či Ševčíková nebo se s dotazy obraťte na e-mailovou adresu info@darkov.cz  

Překonání obavy, že musíte na měsíc někam odjet a sbalit s sebou spoustu věcí se vám určitě vyplatí a zúročí. Vždyť na nás pečujících jsou ty naše přerostlé děti závislé a my zase na tom, jak dlouho to naše tělo vydrží. Přejeme vám pečujícím i vašim postiženým dětem co nejvíc zdraví, síly, lásky a pohody. Sluníčko do vašich srdcí posílá Irena s Míšou.

Zpracovala: IM