Zuzanka

14. října 2015
Zuzanka

Zuzanka se narodila v říjnu 2012 jako od pohledu zdravé a krásné dítě. Nicméně od začátku se nám nezdálo něco v pořádku, neustále plakala, propínala se, špatně sála a skoro nespala. V sedmi měsících byla nakonec Zuzance diagnostikována epilepsie, která ji trápila nejspíš od narození a měla na svědomí zástavu vývoje. Podstoupila kortikoidovou kúru, která zabrala na necelý měsíc, pak se záchvaty vrátily. Nyní je epilepsie částečně pod kontrolou.

V 10 měsících to začalo vypadat, že se vývoj konečně nastartoval, měli jsme radost, že si konečně chytá ručičky a těšili se, že brzy začne uchopovat předměty. Po prvních narozeninách však neuroložka znejistěla a prvně zazněla slova „Rettův syndrom“. Zuzanka podstoupila veškeré možné testy, ale jak se u malého procenta dívek stává, geneticky se doposud diagnózu definitivně potvrdit nepodařilo; Rettův syndrom má diagnostikovaný pouze klinicky.

Zuzanka je veselá a aktivní holčička, dokáže se otočit na bříško i záda a moc by chtěla sedět, i když to zatím nedokáže. Má moc ráda hudbu, vodu, světýlka a nyní začíná objevovat chutě a vůně.