Kristýnka

14. října 2015
Kristýnka

Jmenuji se Kristýnka. Je mi osm let a mám sedmiletého bratra. Bydlím s rodiči na venkově. Často bývám u babičky a dědy. Své nejbližší dobře poznám, raduji se v jejich přítomnosti, protože mi rozumí a vědí, co mám ráda.

Nejraději se chovám a mazlím na klíně, při poslouchání písniček. Mám spoustu látkových a plyšových kamarádů, které umím pohladit i plácnout. Ty menší chytím do dlaně a zmáčknu. Sleduji také televizi, hlavně kreslené pohádky a reklamy. Líbí se mi obrázkové knížky o zvířátkách. Ráda chodím po bytě (pod dozorem) a pozoruji vše kolem. Za pomoci vylezu na křeslo, vyjdu schody, překročím překážky, ale to musím mít zrovna náladu, protože někdy dávám přednost lenošení.

Kristýnka se narodila jako zdravá, krásná holčička. Do jednoho roku zvládla řadu dovedností - manipulaci s hračkami a předměty, první slova i krůčky. Jen nerada lezla, a proto chodila na rehabilitaci. Další signál se objevil, když začala při chůzi nebo ve stoji bez opory padat vzad na hlavu. Stále chodila na cvičení, kde jsme slýchávali, že se zkazila v chodítku. Následovalo neurologické vyšetření v Thomayerově nemocnici s diagnózou PM retardace s mozečkovým syndromem. Absolvovala rehabilitační pobyt v Kostelci nad Černými lesy, rehabilitační cvičení v Teplicích (Bobat metoda). Při dalším neurologickém vyšetření v Praze Motole byl diagnostikován RS. Tehdy již měla typické příznaky tohoto onemocnění a postupně přicházely i další, včetně epileptických záchvatů. Nyní díky lékům záchvaty nemá.

Je zapsána do ZŠ v okresním městě. Jsme v kontaktu se ZŠ Zahrádka v Praze, která nám poskytuje odbornou a metodickou pomoc.

V současné době nás trápí skřípání zubů a vytáčení levé nožičky.

Jsme si vědomi toho, že podle prognóz odborníků bude problémů patrně přibývat, ale hodláme tomu čelit péčí a láskou.

babička