SZŠ Chrudim

Káťa začala chodit do školy v 6 letech, dochází na 2 vyučovací hodiny. Nyní je ve 4. Ročníku ZŠ speciální. Školu se snažíme zpříjemnit, protože vím, že doma bude s asistentkou dělat to, co já bych se snažila ve škole, ale protože je pouze na 2 hodiny, tak by v tom nebyl žádný efekt.

Každý rok je jiný, některé věci se zhoršují (úchop), jiné naopak zlepšují – komunikace. Od loňského roku využíváme ke své práci iPady, Káťa má i svůj. I když na něm nepracuje sama, ale dá se využít např. rychle vyfotit to, co je zrovna potřeba, nahrát nějakou melodii, která se jí líbí nebo zvuk, fotky se dají upravit a použít do programů. Zvířátka jsou v některých programech jako živá. V neposlední řadě, když je ve špatné náladě, pustí se jí hudba a to někdy pomůže ke zklidnění. Také máme nově snoezelen a ten se nám také pro Káťu osvědčil.

A teď již k jednotlivým předmětům.

ROZUMOVÁ VÝCHOVA

Rozvíjení poznávacích schopností

V hodinách RV jsem se ve škole spíše zaměřila na činnosti, kde Káťa může komunikovat s ostatními. Je to např. pravidelná činnost „Vítání“ – zpíváme vítací písničku, při které se Káťa někdy usmívá nebo alespoň zpozorní. Potom následuje písnička „Jak se jmenuješ?“ Odpověď namluvím na komunikátor Little mack – pomoc, aby se dotkla rukama červeného kolečka, a v tu chvíli slyší své jméno. Potom slyší jména ostatních spolužáků.

Poznávání spolužáků, učitelek – říkáme jména asistentek, spolužáků atd. např. Kde je Naďa? Dívka se snaží dojít k Nadě – je to paní asistentka, která hraje na kytaru, proto si jí pamatuje nejlépe – silná motivace, hru na kytaru zbožňuje, tudíž si i pamatuje, kdo na ní hraje.

Členy rodiny, zvířátka si ukazujeme na iPadu. Začala se snažit do iPadu ťuknout rukou nebo i hlavou, někdy se i správně trefí na daný obrázek – máme programy, kde jsou fotografie členů rodiny, a vybírá ze dvou fotografií. Také na zvířátka je několik programů, kde se objevují zvířátka na fotografiích i se zvukem. Dříve, když nebyl iPad, tak jsme využívali fotografie a Káťa vybírala ze dvou fotografií. Na výběr je třeba dát větší čas na soustředění – trvá dlouho, než vykoná určitou činnost.

Ukazování částí obličeje se děje spíše v domácím prostředí, ve škole pouze u zrcadla ve snoezelenu a to jenom ve chvílích, kdy se dívá sama do zrcadla – pak na ní ukazujeme, kde má oči atd.

S prostředím třídy a školy se seznamuje tak, že navštěvujeme různé učebny, ve třídě se orientuje dobře. Ví, kde je kout, ve kterém si může odpočinout nebo se dívá na spolužáky, jak se učí, chodí od jednoho k druhému. Také se jí líbí naše školní kuchyňka, a pokud máme zrovna vaření, tak je Káťa ve svém živlu. Usmívá se, sleduje, co děláme, je spokojená.

Poznávání předmětů denní potřeby – opět spíše v domácím prostředí. Zpočátku jsme dávali na výběr z potravin – svačiny, ale ve škole se nesoustředí, proto raději doma.

Rozvíjení komunikačních dovedností

Snažíme se ve třídě vytvářet takové prostředí, aby se cítila u nás dobře, měla pocit bezpečí a jistoty. Dokáže dát najevo souhlas či nesouhlas gesty, křikem a my se snažíme tomuto porozumět – výhoda asistentky. Nemá ráda hlasité projevy spolužáků – toho se snažíme docílit, ale někdy to je velmi náročné (při zařazování do školy velmi dobře zvážit do jaké třídy půjde, pokud by chodila na plný počet hodin, tak naše třída by nevyhovovala).

Reakci na jednotlivé pokyny – dej, vezmi – zvládá pouze u potravin  - pokyn „vezmi si čokoládu“.

Stimulaci mluvidel -  opět spíše doma – ve škole na toto není prostor a klid. V současné době je možné provádět tuto aktivitu ve snoezelenu, ale opět jenom tehdy pokud Káťa je v dobré náladě.

Odpoutávání od stereotypních činností se nám moc nedaří (sepnuté ruce) – pokud bychom chtěli zamezit, tak nastoupí neklid, špatná nálada. Je jí to nepříjemné. Proto raději neděláme.

Koncentrace pozornosti se nám v letošním školním roce podařila ve snoezelenu, kdy se zadívala na bublinkový válec a chvíli pozorovala měnící se barvy. Na světelná vlákna se také po nějaké době zadívá. Je to především tím, že tyto činnosti pravidelně opakujeme, ale také možná tam byla nějaká větší motivace, stimulace.

Rozvíjení grafomotorických schopností

Cvičení JM – prstů, dlaní atd. je problematické – sepnuté ruce.  Ale pokud se při nějaké činnosti podaří uvolnit tělo (harmonizační lůžko), tak dokáže rozpojit ruce a můžeme je masírovat – využít kaštany.

Snaha o uchopení předmětu – uchopí pouze potraviny. I tato činnost se zhoršuje, ale snažíme se jí neustále procvičovat. Na stůl dáváme dobroty a Káťa si je sama bere.

SMYSLOVÁ VÝCHOVA

Plníme od loňského školního roku v nově zbudované místnosti – snoezelen. Zde Káťa vnímá sluchové (hudba, zvukové hračky, hudební nástroje), zrakové) různá světýlka, vodní válec, světelná vlákna, barevné kameny), čichové (různé vůně olejíčků, voňavek) či hmatové( žínky, kartáče, míčky..) podněty. Na chvíli dokáže upřít pozornost na světelná vlákna, vodní válec(už jsem zmiňovala). Hudbu má velmi ráda a tu jí ve snoezelenu pouštíme. Také využíváme muzikoterapeutickou místnost, kde je harmonizační lůžko, Káťa vnímá hudbu zespodu – uvolní se.

Zrakové vnímání

Udržení očního kontaktu – dochází ke zlepšení, v současné době se i u někoho zastaví a chvíli se upřeně dívá. To dříve nebylo. Nejvíce se snaží o kontakt, komunikaci, když žáci svačí a Káťa už má snědeno – chodí a zastavuje u ostatních – přímo je hypnotizuje a kouká, co mají na svačinu.

Sluchové vnímání

Za zvuky se otáčí, ale není to hned po vydání zvuku. Musí sama chtít, a musí jí zvuk zajímat. Tyto činnosti provádí i v hodinách muzikoterapie. (např. šustění sušenek – ihned reaguje).

Hmatové vnímání

Masáže spíše doma nebo nyní ve snoezelenu (BS, Doteková terapie). Dotýkání jemných látek – ve snoezelenu, snažíme se vytvářet příjemné pocity.

Někdy iPad – program – Rybičky

Změny polohy těla nemá ráda, nedáváme jí do houpačky, kuličkového bazénu,  ani na trampolínu – jsou to pro ni nestabilní polohy ( víme díky asist. , jinak bych toto vše zkoušela, dokud bych nezjistila, že se nelíbí ( ale jiným děvčatům s Rett. se naopak tyto činnosti zamlouvají).

HUDEBNÍ VÝCHOVA

Využíváme zpívání při kytaře – má ráda. Také někdy chodí na hodiny muzikoterapie – nevadí jí v této místnosti větší hluk, bubnuje pouze s pomocí, nebo sleduje. Také se jí líbí na harmonizačním lůžku, kde dochází k uvolnění celého těla.

TĚLESNÁ VÝCHOVA

Snoezelen – uvolnění a zklidnění organismu. Při hezkém počasí pobyt venku – ráda chodí, ale dokáže dát najevo, kdy se jí ven nechce.

Pracovní výchova

Především úchop jídla. Ostatní věci – např. tiskání atd. jsou pouze o rozpojení rukou a provázené nelibostí Kačky. Přítomnost při práci v kuchyňce – je ráda a užívá si tuto činnost.

V rámci školy se dají využívat společné akce – máme spolupráci se ZŠ – tam se K. líbilo, aktivity s Jitřenkou atd. – dříve tyto aktivity neměla ráda, nyní je změna.

Podle metodiky - metodika práce se žákem se vzácným onemocněním jsem zjistila, že z oblíbených činností pro dívky s Rettem využíváme skoro všechny činnosti snad kromě canisterapie, tou dobou tam není, ale mají pejska doma i u asistentky. Muzikoterapie a hudební výchova a  pobyt ve snoezelenu je asi nejoblíbenější činnost. Líbilo se jí však i loutkové divadlo, které jsme si hráli ve třídě. Z rehabilitačních, kompenzačních a pedagogických pomůcek, které také jsou popsané v metodice, nejvíce používáme:

  • Rehabilitační, kompenzační: polohovací vak,
  • Speciální stimulační: harmonizační lůžko, vybavení muzikoterapie, snoezelen
  • Pedagogické: Komunikátor s hlasovým výstupem, iPad, fotografie rodiny, žáků, zvířátek – pes, kočka, hmatová deska, zvukové hračky,, zrakově stimulační hračky a pomůcky, CD s oblíbenou hudbou – nosí i svoje.

Mgr. Sylva Pilařová, leden 2014