Domácí vzdělávání Chrudim

Vzdělávání a volný čas dívky s RS v domácím prostředí

(kazuistika dívky s Rettovým syndromem, věk 10 let)

Vzdělávání v domácím prostředí probíhá v návaznosti a po domluvě s pedagožkou ve škole, v kontextu individuálního vzdělávacího plánu, s ohledem na specifika Rett syndromu, mezi která patří zejména:

  • Apraxie HK, pouze krátkodobá schopnost soustředění, prodleva v reakci dívky s Rett syndromem, omezené možnosti přesného vyjádření, výběru apod. vzhledem k převážně neverbální komunikaci
  • Velká zvídavost, chuť učit se, postupovat…zastřená apraxií, na první pohled nečitelnými reakcemi apod…při dobrém vzájemném poznání a vyladění dívky s RS a pedagogemči asistentem dívky velmi dobře pracují
  • V období po nestabilním období a regresu (cca 2. až 5. rok věku) je velmi důležité klást důraz na stabilní a neměnné prostředí pro práci, komunikaci apod., zajistit dívkám stabilního pedagoga a asistenta a zajistit tak kontinuitu ve vzdělávání, protože všechny dívky s RS vykazují velmi špatnou adaptabilitu na jakékoliv změny, které by mohly vést k výraznému zhoršení v procesu vzdělávání - nutné zohlednit při výběru vzdělávacího zařízení a také při výběru následných, např. sociálních služeb (stabilní osobní asistent apod.)

Rozumová výchova

Rozvíjení poznávacích schopností

Uvědomování si vlastní osoby, reakce na vlastní jméno – časté oslovování, zdůraznit jméno, používat různé typy oslovení s různými intonacemi (milé zklidňující oslovení, důrazné pro případ upozornění), aby dívka dobře vnímala kontrast. Oslovení vícekrát opakovat, počkat na reakci (pozor!, často opravdu velmi dlouhá prodleva). V případě pozitivní reakce na jméno (otočení, oční kontakt apod.) dát výrazně najevo souhlas, pochválit…

Poznávání vlastního těla – využít dle možností zrcadlo, spíše ke sledování emočních reakcí (smích, klidný výraz), využít prvků bazální stimulace nebo doteků (rukou, eventuelně „různými povrchy“) s doprovodným komentářem (teď tě pohladím na pravé noze, cítíš, jak je to hladké apod.). V klidové poloze (např. kuličkový pytel) postupně pohladit všechny části těla, krátce se u nich zastavit, všechny části postupně pojmenovat a případně dodat praktickou souvislost a emoční vazbu (vlasy-stříhání,to nemáš moc ráda, ústa-jídlo, tím ti udělám radost, hlava-čepice, to zas bude v zimě otrava, až ji budeš muset nosit  apod.).

Poznávání členů rodiny, přátel, spolužáků – v jejich nepřítomnosti využít fotografie (zážitkové album či kniha, prezentace na počítači), event. „vzpomínkové album“ (fotografie doplněné komentářem, obrázky, bublinami, historkami), při prohlížení se k nim vracet, připomínat prožité akce. Možnost tvorby alba v   iPADu.

Poznávání předmětů denní potřeby – popis jednotlivých činností, slovní komentář. Vhodné je vybrat si oblíbenou činnost (Káťa - vaření), dívku „přizvat“ (vestoje, vsedě, vleže - dle možností) a popisovat a konkrétně ukazovat např. technologický postup, ingredience, použité nádobí a náčiní, spojit s ochutnávkou, tematizovat k ročnímu období….

Zaměřit se na konkrétní často používané věci (např. oblečení, předměty pro zábavu), opakovaně pojmenovávat, opět spojit s ročním obdobím…

Program iPAD - předměty denní potřeby, dopravní prostředky, zvířata - zvuky dobrá motivace k použití ruky.

Rozvíjení komunikačních dovedností, řečová výchova

Rozvoj pasivní slovní zásoby – popis činností, situací, zpívání, rytmické básničky (tématicky – denní téma, roční období…dobré zvolit si vlastní systém, např. „téma dne“, které se pak celým dnem prolíná…).

Rozvoj neverbální komunikace – zohlednit míru apraxie (zvážit VOKS, MAKATON, KOMUNIKAČNÍ KNIHU, TLAČÍTKOVÝ SYSTÉM, KOMUNIKAČNÍ HODINY, iPAD, TOBII nebo nějaký vlastní individuální systém), jako variantu lze použít jednoduchý „výběr ze dvou“, ať už konkrétních předmětů, fotografií, obrázků či piktogramů. Používat jednoduchý pokyn k výběru (vyber, podívej), ten několikrát zopakovat a počkat na odezvu. Vhodné je rozmístit předměty či obrázky dostatečně daleko od sebe a mít s dívkou při výběru dobrý oční kontakt, protože fixace pohledem může být velmi krátká (sedět proti sobě, použít obrázky ve fóliích apod.), dívku ve výběru opakovaně podpořit a pokud k němu dojde, okamžitě výrazně zareagovat. Zvážit vhodnou polohu-vleže, vsedě, stoj u stolu s lehkou fixací (vzít za ruku).

Rozvoj logického myšlení a paměti – výše zmiňované fotoalbum nebo vzpomínkovou knihu, spojovat konkrétní předměty s činnostmi a souvislostmi (praktický význam), např. jídlo-lednice, sporák, trouba, pití-lahvička, hrnek, vodovod, boty a oblečení - procházka apod.).

Prvky ze strukturovaného učení – logické řazení denních činností, posloupnost, denní plán nastínit pomocí obrázků nebo konkrétních předmětů.

Smyslová výchova

Rozvoj zrakového vnímání – podpořit oční kontakt, sledování pohybujících se předmětů, například loutkové divadlo – krátká scénka jedné či dvou loutek nebo maňásků, pozorování zvířat (pes, kočka na procházce, kačeny na řece, papoušek zverimex – pohyb, zvuky, okomentovat), využít jednoduchou stínohru, jednoduché efekty s baterkou, iPAD.

Rozvoj sluchového vnímání – podpořit schopnost lokalizovat zdroj zvuku (tiché prostředí, použít jednoduché hudební nástroje, předměty denní potřeby), zpívání jednoduchých rytmických písniček (vnímání rytmu umocnit poklepem na nějakou část těla, položit ruku na bubínek, eventuelně pasivně či aktivně použít jednoduchý hudební nástroj), dívky s RS obecně kladně vnímají poslech hudby, často je i prostředkem ke zklidnění apod.

Rozvoj hmatového vnímání – doteky, laická masáž, prvky z bazální stimulace – použít různé předměty – žínky, houbičky, plastové drátěnky, různé typy míčků, vibrační hračky, ručník, polštářek s gelem (teplý, studený), alobal, fólii, plyš, dřevo, přírodniny…pokud dívky aktivně používají HK, tak např. nalepit různé povrchy na předměty jejich zájmu (příklad V. a lahvičky od šamponu ). Na „prohrabování“ zvolit např. i jídlo (křupky).

Zvolit vhodné místo a polohu (na lůžku, vsedě, kuličkový pytel).

IPAD-program „rybičky“.

Rozvoj čichového a chuťového vnímání – spojit jídlo s konkrétní vůní, případně i něčím zvýraznit a umocnit (pomeranč-chuť, vůně, olej v aromalampě, slupku do ruky, nanuk-chuť, vůně vanilky v aromalampě, zdůraznit i to, že je studený), využít roční období (logická souvislost - vůně a chutě spojené s konkrétními svátky).

Prostorová a směrová orientace- logické uspořádání konkrétních předmětů v domácím prostředí, stálé místo (chodící dívky – jde do kuchyně-nabídka jídla, pití, jde ke dveřím-nabídka procházky apod.), vždy nabídnout, upřesnit např. pomocí konkrétního předmětu,poté vybranou činnost hned umožnit.

Vnímání změny polohy těla –změnu předem oznámit, provést ji pomalu, plynule a šetrně, okomentovat.

Hudební výchova

Poslech oblíbené hudby, buď pouze audionebo např. videoklipy. Zpívání písniček spojené s prohlížením knížek. Vnímání rytmu umocnit poklepem na část těla, event. pohupováním na balónu apod. Více viz. sluchová výchova.

Tělesná výchova

Přirozený pohyb dle možností dívky – chůze po rovině, nerovný terén, schody (pozor, u růstu dívek hraje roli změna těžiště a vznik poruch rovnováhy, neschopnost vnímat překážky, které dříve vnímány apod.).

Laická masáž zacílená na uvolnění, prevenci kontraktur, narušení stereotypních pohybů HK…

Zvážit používání „nestabilních prostředí“!!, jako jsou např. balón, houpačka, houpací síť, trampolína, kuličkový bazén, koloběžka…některé dívky vnímají jako velmi nepříjemné!!

Oblíbený je pobyt ve vodě, ale pozor na její teplotu (event. používání neoprénu).

Pracovní a výtvarná výchova

Pasivně -prohlížení hotových výrobků a výkresů s komentářem (kdo je vyrobil, co použil za materiály, postup výroby).

Aktivně – dopomoc při malování (kulička do ruky), namáčení rukou do barvy, otisky v hlíně, modelíně, „prohrabování“ v přírodninách (písek, kaštany)…ale zvážit, zda je to dívce opravdu příjemné!!

Podporovat úchop – vhodná motivace např. drobné pochutiny, umisťovat je na různá místa (na stůl, do různě hlubokých misek).

Pasivně-obliba pozorovat vaření, sekání trávy, používání různých domácích spotřebičů…

 

V případě dotazů či námětů mě prosím neváhejte kontaktovat .

Mgr. Lenka Kohoutková, lenkyska@seznam.cz