Jak být nablízku pečujícím?

Slatiňany kola jaro 2013 029Jak být nablízku pečujícím?

  • Nevyhýbejte se svým pečujícím přátelům. Často prožívají pocity izolace a cítí se vytrženi ze svých sociálních vazeb. Někdy se jim zdá, že se jim ostatní vyhýbají, nebo se naopak sami vyhýbají svému okolí. Nebojte se projevit soucit, zeptejte se, jak se jim daří, zavolejte nebo napište SMS. Zajděte na návštěvu, přineste s sebou třeba něco dobrého a při návštěvě si všímejte, co byste pro svého přítele mohli udělat, jakou pomoc by ocenil.
  • Naslouchejte. Umožněte svému pečujícímu příteli vyjádřit své pocity, vyslechněte jej, nechte ho vyplakat. Nebude se cítit tak osamělý. Buďte přirození, autentičtí a vyhýbejte se frázím. Raději přiznejte, že nevíte, co říct nebo udělat, že nerozumíte tomu, co se v něm odehrává, ale že jste s ním a myslíte na něj.
  • Nebojte se nabídnout svoji pomoc a podporu. Máte-li chuť pomáhat, předem si promyslete, co jste ochotni nabídnout a kde máte své hranice. Svou nabídku udělejte velmi konkrétně, s ohledem na svůj program a rovnou ji pojmenujte. Pečujícímu je mu hloupé si říkat o něco konkrétního a vaše neurčitá nabídka by ho mohla uvést spíše do rozpaků. Nabídněte  třeba, že mu nakoupíte, pomůžete s úklidem, že vezmete jeho zdravé děti na chatu nebo že na pár hodin pohlídáte jeho dceru s Rettovým syndromem a on si zajde do kina. Nabídněte, že vám může zavolat, podporu a povzbuzení určitě vždy ocení.

Zdroj: Materiály PhDr. Terezy Soukupové pro Cestu domů

Zpracovala: LK